Şarap Nedir ?

Şarap Nedir ?

“Şarap Nedir ?” SORUSU… “Tanrı yalnız suyu yaratmıştı; insanlar ise şarabı yarattı!” (Victor Hugo)

Türkiye’miz de Şarap Standardına göre şarap, ’’Taze üzüm şırası veya mayşesi’nin fermantasyonu ile elde edilen alkollü bir içkidir.’’ Şeklinde tanımlanmıştır. Şarap nedir ? sorusunun cevabı tabi ki de sadece bu kadar değildir. Bu şarap tanımlaması tabi ki ülkelere göre ufak tefek te olsa farklılıklar göstermektedir. Alman Şarap Kanununda şarap ‘’Taze üzüm şırasından elde edilen ve fermantasyon sonrasında en az 55 gr/L alkol içeren alkollü bir içki ‘’ olarak tanımlanmaktadır.

Şarap Nedir ?Peki, şarap sadece alkollü bir içecek midir, değildir tabi ki, aynı zamanda pekmez gibi üzüm değerlendirme şeklidir.
Üzüm dışında da birçok meyveden şarap üretilmektedir, diğer meyveler üzüm kadar bileşenleri yönünden şaraba uygun olmadıkları için üzümden yapılan şaraplar kadar dengeli şaraplar yapılamaz. Dengeli bir meyve şarabı için, meyve şaraplarının yapım aşamasında bu eksiklikleri müdahale edilerek tamamlanmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse; Vişne şarabında, asidik dengesini ayarlamak için su ve şeker ilavesi yapılmakta, Kayısı meyvesinden şarap yapımında ise akıcılığın sağlanması için su, alkolün uygun seviyede olabilmesi için şeker, asidik yapısını tamamlayabilmek içinse asit ilavesi yapılmakta.

Üzümde diğer meyvelere oranla daha çok bulunan doğal tartarik asit şarabın korunmasında önemli bir rol oynar, ayrıca üzümde meyve şekerinin yüksek olması şarabın daha alkollü olmasını sağlar. Kırmızı üzümde bulunan Tanen ise şarabın korunması, dengelenmesi ve iskeletinin oluşmasını sağlar. Bu üzüm özellikleri diğer hiçbir meyvede tam olarak bulunmadığından yukarıda da değindiğim gibi ilavelerle tamamlanmak zorunda kalınmakta.
Üzüm harici meyvelerle yapılan şaraplar yapıldığı meyvenin adı (Vişne Şarabı, Nar Şarabı gibi.) verilerek anılırlar.

ÜLKEMİZDE MEYVE ŞARABI KÜLTÜRÜ

Ülkemizde meyve şarabının sadece hanımlar tarafınca içildiği algısı olsa da karşı cins tarafından da meyveli şaraplar oldukça sevilmekte ve tüketilmektedir. Yani; Şarap beğenisi, tüm içeceklerde olduğu gibi bu içecekte de insandan insana farklılık gösterebilmektedir. Aynı farklılık şarabın fiyatı için de geçerlidir. Kimi insan çok pahalı şarap tercih ederken, kimi insan ise daha uygun fiyattaki bir şarabı beğenebilir.  Üzümü tanıyalım adlı makalemizden üzümle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ŞARAP HAKKINDA BİLİNMEYENLER ve ŞARAP TERİMLERİ

 • Şarap, Peki Şarap nedir ? üzüm veya bazı meyve sularının fermente edilmesi sonucunda elde edilen alkollü bir içecektir.
 • Tarih boyunca tüketilen en eski içecektir.
 • Şarap ve şarap üretimi ile ilgilenen bilim dalına Önoloji, şarap bilimi ile uğraşan kişiye ise Önolog denilmektedir.
 • İki veya daha fazla üzüm suyunun birleştirilmesi ile üretilen şaraplara Kupaj denir.
 • Asiditesi yüksek olan üzümlere örnek; Kalecik Karası, Sauvignon Blanc, Öküzgözü
 • Araştırma sonuçlarına göre; Dünyadaki üzüm üretiminin %64’ü şarap için yapılmaktadır.
 • Türkiye şarap üretiminde 41. sıradadır.
 • Bazı şaraplar yıllandırılabilirken, bazı şaraplar ise hemen tüketilmelidir. Hemen tüketilmesi gereken şarabı yıllandırmaya kalkarsanız meyve tatsızlaşmaya başlar ve şarap bozulur.
 • Şarap şişesini bekletirken şişenin yan durması gerekir. Bunun başlıca nedeni mantarın nemli kalması gerekliliğidir. Eğer mantar nemli kalmazsa kurur ve büzülme yapar. Buda şarab’ın oksijenle buluşması ve oksitlenip kötü olmasına olanak sağlar.
 • Bacak: Şarap kadehte dairesel olarak hareket ettirildiğinde süzülürken meydana gelen oluşumlara denilmektedir.
 • Aktarma: Fermantasyon aşamasını tamamlamış yada, devam eden bir şarap oluşum sürecinde bir kaptan başka bir kaba yada bir fıçıdan başka bir fıçıya alma işlemine denir. Aktarma işlemi sonrasında şarap, kabın yada fıçının dibinde birikmiş olan tortulardan arındırılır.
 • Cibre: Üzümün sıkıldıktan sonra kalan sap, kabuk ve çekirdekten oluşan atıklara verilen addır.
 • Degüstasyon: Şarabın özelliklerinin görme, koklama ve tatma yöntemleriyle analiz edilmesi işlemine denilmektedir.

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ…

Hazırlayan; Erdal DARCAN

Bu gönderiyi paylaş