Blog geri dön
merlot-uzum

Merlot Üzüm

Merlot üzüm, Orta irilikte taneleri olan abukları da ince yapılıdır. Oldukça çok şeker içermekte olduğu için şarapları zengin alkollüdür. Ölçülü bir tanene sahip olan Merlot’lar yumuşak ve rahat içimli bir şarap verir.

Merlot Üzüm, özellikle Fransa’nın Bordeaux bölgesinde Cabernet Sauvignon’dan daha geniş bir alanda yetiştirilen başlıca üzüm türüdür. Cabernet Sauvignon, zengin tanenli sertliğiyle seçkin Medoc bölgesi şaraplarının başlıcalarından olmakla birlikte, Merlot, Cabernet’in sertliğini yumuşatmakta ve şaraba biraz daha dolgunluk vermektedir. Merlot, Pomerol bölgesi sayesinde “dolgun” şarap ve St-Emillion sayesinde ise “Bordeaux’nun harika Bourgogne’u” olarak isimlendirilmiştir. Merlot’un daha yumuşak yapıda olduğu için, şaraba yeni başlayanlar ve kadınlar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Merlot Üzüm Şarapları; Genç şaraplarında açık erguvan kırmızılığı, kadeh kenarlarında hafif kahverengi renk alır, bu kendine has özelliği ile diğer şaraplardan ayırt edilmesi kolaylaşır. Yüksek kaliteli Merlot şarapları orta ve koyu kırmızı renkte olur. Yumuşak içimli, tatlı gelen, meyve kokulu aromalı şaraplardır. Merlot şarapları yıllandıkça parçalanmış tahıl( un vb. ) kokusu, yeni biçilmiş çimen kokusu, tereyağı veya kaymak kokusunun yanı sıra çikolata kokusu ve egzotik bahar kokusu da saçarlar.

Tüm üzüm çeşitlerimizle hizmetinizdeyiz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön