Blog geri dön
Evde Şarap Yapımı

Evde Şarap Yapımı

Evde Şarap Yapımı; Üzümün kalitesiyle başlar uyguladığınız yöntemlerin doğruluğu ile devamı sağlanır. Bu yazımızda bu yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz.

Şarab’ın Tarihi çok eski zamanlara dayansa da günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

Müsaade edilen 350 litre şarap yapımı için en uygun filtre sistemi olarak plakalı filtreler uygun görünse de bu kadar büyük yükün altına ancak birçok arkadaşın ortaklaşa girmesi normaldir. Hatta 15 x 15 – 20 x 20 plakalı amatörler için üretilen küçük filtreler uygun fiyata temin edilebilir ve birkaç şarap sever ile birlikte alarak kullanabilir.

Plakalı filtre yapma imkanı olmayanların sadece bir huni içerisine filtre kağıdını koyarak filtre etmeleri de yeterli olmaktadır. Dikkat edilmesi geren husus şarabın, hava ile fazla temas etmemesi ve dolaysıyla okside olmaması için gerekli sürattin sağlanmasıdır.


Evde şarabını yapan arkadaşlar şaraplarını hiç filtre etmeden de berraklaştırabilirler. Evde şarap yapanlar her zaman şarap yapımında gerekli özeni gösterip, hijyen kurallarını uyguladıkları için şaraplarını sağlıklı olarak üretirler. Bu şekilde sağlıklı üretilen şarapların da durultulmasında bir sorun yaşanmaz. Son aktarması yapılan şaraplarımızı kışı geçirecek şekilde 6 ay kadar serin ve ışık almayan bir yerde cam damacana, meşe fıçı veya paslanmaz çelik tanklarda olgunlaşması için bekletirsek istediğimiz oranda berraklaşma sağlanmış olur. Berraklaşan şaraplar sifon ile tortu üzerinden alınarak tortudan ayrılır ve şişelenir. Kalan tortuları uygun bir kaba toplayıp tekrar tortuların çökmesi beklenir, tortu üzerindeki berrak kısım alınarak değerlendirilir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön