Blog geri dön
Şarap Nasıl Yapılır ?

Şarap Nasıl Yapılır ?

Şarap nasıl yapılır ? Şarap üretim teknolojisi sek şarapların üretilmesi üzerine kurulmuştur. Ülkemizde şek şarap, fermantasyon sonrası içerisinde şeker miktarının en çok 4 g/l, alkol miktarının da hacim olarak %11-15 arası olduğu şaraplardır. Ayrıca yarı sek (dömisek), köpüklü şaraplar, aromatize şaraplar diğer şarap tiplerini oluşturmaktadır.

Şaraplar renklerine göre de beyaz, pembe ve kırmızı şaraplar olarak gruplandırılır. Beyaz ve Pembe şarapların üretimleri çok benzer olduğu için şarap üretimi beyaz ve kırmızı şarap üretimi olarak anlatılır. Bu bakımdan bizde şarap yapımını iki başlık altında toplayacağız ve üretimin her basamağını ele alacağız.

Şarap nasıl yapılır ? ve Üretim basamaklarına geçmeden önce bazı genel bilgilere bakmak faydalı olacak.

Beyaz şarap üretimi kırmızı şarap üretimine göre daha zordur çünkü beyaz şaraplar çoğunlukla oksidasyon ve renk değişimiyle esmerleşmeye daha çok meyillidir.

Kırmızı ve beyaz şarap üretimindeki en önemli fark, renk maddelerinin çoğunlukla kabukta bulunması nedeniyle renk maddelerinin şıraya almak için bazı farklı işlemlerin uygulamaya alınmasıdır. Burada da en çok uygulanan işlem mayşe fermantasyonudur. Beyaz şarapların üretiminde genellikle sadece şıra fermantasyonu uygulanmaktadır. İki üretimi etkileyen diğer farklar şöyle sıralanır.

1- Kırmızı üzümler beyazlara göre biraz daha olgun toplanır,
2- Beyaz üzümler umumiyetle kırmızılara göre daha düşük sıcaklıklarda fermente edilirler bu bakımdan da daha
fazla aroma ve asit sahibi olurlar.
3-Kırmızı şaraplar meşe fıçılarda dinlendirilerek aroma, kalite ve komplekslikleri arttırılır. Beyazlar ise fıçılarda uzun süre bekletilmezler ve oldukça genç tüketilirler. Bu nedenle taze, meyvemsi aroma ve lezzete sahiptirler.

Şaraplık üzüm çeşitleri ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön