Blog geri dön

Mayşe Elde Edilmesi

Tesislerde mayşe elde edilmesi basit ve seridir. Bu iş için üretilmiş kombine makinalarda salkımlar makinaların haznesine konulur, bantlarla taşınan salkımlardan önce sap ve çöpler ayrılır, ardından da tane çatlatması yapılarak işlem tamamlanır.

Ev şarabı yapımında ise mayşeyi, ya bağda üzüm temin ettiğimiz yerde bulunan veya evimizde manuel veya elektrikli olarak çalışan sap ayırma ve kırma makinalarında işlem yaparak veya en eski metotlarla el ile çöp ve saplarından ayırdıktan sonra el veya ayaklılarımızla çatlatma işlemiyle elde ederiz. Şarap yapımında en önemli unsur üzüm seçimidir. Yerli şaraplık üzümlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mayşe Elde Edilmesi
Üzümden Mayşe Elde Edilmesi ve şarap yapımı

Bu işlem yapımında en dikkat edilmesi gereken husus, çatlatma esnasında üzüm çekirdeklerinin kırılmaması için gerekli özeni göstermemizdir.
Mayşe elde edilmesi aşamasında, çekirdeklerin kırılması demek şıraya tanenli maddelerin geçişi demek olur ki buda beyaz şarapta aromaların örtülmesi ve şırada istenmeyecek lezzet ve tat bozukluğu, acılık demek olur. Çekirdeklerin ezilmesiyle şarabınızın tadını acılaşıp içilmez bir hale gelecektir. İşte tamda bu yüzden kaliteli bir şarap elde etmek için kullanacağınız şaraplık üzüm çekirdeklerinin ezilmemesine oldukça özen göstermek zorundasınız.

Mayşeye şeker atma konusuna gelecek olursak,

Yerli şaraplık üzümlerimizin muhteviyatında genelde %11 ila %11,5 oranında şeker bulunmaktadır. Yani bir (1) KG üzümün içinde yaklaşık 110 gr şeker bulunmaktadır.
Siz standart bir maya kullanmayı düşünüyıorsanız, mayşede litre başına ortalama 200 gram yada şarap mayası kullanacak olursanız litresinde ortalama 250 gram şeker olmalıdır.

Mayşenin Ortalama Sıcaklığı;

Mayşe içindeki mayanın çalışmasını sağlamak için en ideal ısı oda sıcaklığı olan 25 derecedir.

Mayşeye; Kükürtleme, bekletme ( isteğe bağlı), enzim ilavesi ( isteğe bağlı), ön şıra alma ve gerektiğinde soğutma işlemleri uygulanır. Mayşeye uygulanan işlemler konusunda ilgili sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Youtube kanalımızdan ilgili videoları ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön