Mayşe Elde Edilmesi

Tesislerde mayşe elde edilmesi basit ve seridir. Bu iş için üretilmiş kombine makinalarda salkımlar makinaların haznesine konulur, bantlarla taşınan salkımlardan önce sap ve çöpler ayrılır, ardından da tane çatlatması yapılarak işlem tamamlanır.

Ev şarabı yapımında ise mayşeyi, ya bağda üzüm temin ettiğimiz yerde bulunan veya evimizde manuel veya elektrikli olarak çalışan sap ayırma ve kırma makinalarında işlem yaparak veya en eski metotlarla el ile çöp ve saplarından ayırdıktan sonra el veya ayaklılarımızla çatlatma işlemiyle elde ederiz.

Mayşe Elde Edilmesi
Bu işlem yapımında en dikkat edilmesi gereken husus, çatlatma esnasında üzüm çekirdeklerinin kırılmaması için gerekli özeni göstermemizdir.
Mayşe elde edilmesi aşamasında, çekirdeklerin kırılması demek şıraya tanenli maddelerin geçişi demek olur ki buda beyaz şarapta aromaların örtülmesi ve şırada istenmeyecek lezzet ve tat bozukluğu, acılık demek olur.

Mayşeye; Kükürtleme, bekletme ( isteğe bağlı), enzim ilavesi ( isteğe bağlı), ön şıra alma ve gerektiğinde soğutma işlemleri uygulanır. Mayşeye uygulanan işlemler konusunda ilgili sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Youtube kanalımızdan ilgili videoları ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş