Blog geri dön
siraz-uzum

Şiraz Üzüm

Şiraz üzüm; Küçük taneli ve kalın kabuklu bir üzümdür. Bu üzümden alkol, tanen ve asiti bol şaraplar üretilmektedir. Şiraz, en kıymetli kırmızı üzüm türlerinden birisidir.

Şiraz üzüm nedir
Şiraz üzüm

Şiraz şarapları; Koyu renkli, meyve ve çiçek aromalı olup, dolgun yapılıdır. Şiraz kokusu, karabiber ve mineral kokusunu andırır; ayrıca o yıl sıcak bir iklim hüküm sürmüşse, bu kokuya frenküzümü kokusu da dahil olmaktadır. Bu durumda şiraz (shiraz) farklı kılmaktadır. Kıvamlı olmasına ve yüksek tanen içermesine karşın; uzun süreli ve eşit miktarlarda olan ve her yöne yayılan baharat, mineral ve is’i andıran ve frenküzümü tadında şaşırtıcı, zarif ve dengelidir.

Bu şaraplar, aromalı, taneni ve asidi daha belirgin, daha buruk ve daha meyvemsi olmaktadırlar. En az 10- 15 sene şişede bekletilen olgun şarapları şahane keskinliktedir. Şiraz üzümlerde azot miktarı düşüktür. Bu üzüm türü, yetiştirmesi kolay bir tür üzüm olmakla beraber, birçok farklı iklim tipine kolayca uyum sağlayabilmektedir. Diğer üzüm çeşitleri için tıklayınız.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön